۱۳۹۲ اردیبهشت ۲۲, یکشنبه

ارتباط «گوزن » با «گُل شقایق»

پس از اعلام کاندیداتوری آقای هاشمی رفسنجانی، دوست خوبم آرش بهمنی و دو سه نفر دیگر مطلب زیبایی نوشته بودند که خلاصه آن ، توصیه حامیان هاشمی به رعایت اعتدال در نمایش « ذوق زدگی » هایشان بود. هنوز ساعاتی از این توصیه خیرخواهانه نگذشته بود که در سایت بالاترین خبری ازسایت روزنامه شرق دیدم . راستش هر چه فکر کردم این چه نوع استدلالی است نفهمیدم. این سخن ، تنها می تواند اثبات کننده ادعاهای احمدی نژاد باشد که تا کنون بارها گفته «مخالفانش بازار ارز و سایر کالاها را به هم می ریزند تا دولت او را بدنام کنند». البته هم احمدی نژاد بی ربط گفته و هم « شرق » در مجیز گویی « حد شکنی » کرده است . در ماههای گذشته، بارها بدون آنکه اتفاقی بیفتد قیمت دلار در یک روز صدها تومان بالا رفته و یکباره دهها تومان افت کرده است . اگر کسی بخواهد مانند حامیان شرقی رفسنجانی، میان گوزن و شقایق ، رابطه برقرارکند ادعاهای دیگری هم قابل طرح است. مثلاً شیخ احمد جنتی می تواند بگوید همان میلیاردها دلاری که ملک عبداله برای ایجاد آشوب در کشور اختصاص داده بوداکنون به بازار ریخته شده تا قیمت را بشکنند و مردم را به طرف رفسنجانی جذب کنند، محمود احمدی نژاد می تواند بار دیگر پرچم « بگم بگم » را در دست بگیردو از نقش کسانی سخن بگوید که در استخرهای شمال شهر تهران بر علیه دولت او توطئه چینی می کنند،  مخالفان احمدی نژاد می توانند بگویند دولت در ماههای گذشته ، به اندازه کافی « دلار » به بازارتزریق نکرده و اکنون بازار ارز را اشباع کرده تا اعلام کاندیداتوری مشایی با کاهش قیمت دلار هم زمان شود ، مخالفان  بی منطق خاتمی ، می توانند نیامدن او را علت ارزانی ارز بدانند و روزنامه خورشید هم که حامی مشایی است می تواند با تقلب از روی مجیزنامه حامی هاشمی،  آمدن مشایی را موجب آرامش بازار ارز و کاهش قیمت دلار معرفی کند. 
آقایان ! شما را به خدا اندازه نگه دارید . آقای هاشمیِ شما، اصلا نازنین ترین مخلوق خدا. اما شعری نگویید که درقافیه آن بمانید. چرا این بازاریان شریف که برای آمدن هاشمی، قیمت ارز را به صورت ناگهانی کاهش دادند در سال ۷۴ جلوی تورم ۷۰ در صدی را نگرفتندکه هنوز چوب آن به سر رفسنجانی زده می شود؟

۸ نظر:

 1. آمدن هاشمی یعنی رد ادعای خودش در مورد سلامت انتخابات(یاد آوری جملهء به خدا پناه میبرم) حال پیشنهاد من به شما جناب واحدی و دیگر روشنفکران که دل در گرو ایران دارند اینست که با طرح سوالات و درخواست های روشن در فضای مجازی .هاشمی 92 را راستی آزمایی کنیم چه بسا از او بخواهیم درخواست راهپیمایی کند.در بیانه اول که صحبت از منویات رهبر کرد تا حقوق به غارت رفته مردم.حسن آن اینست که برای ما مشخص میشود مردمی که پای بر خون شهدای سبز میگذارند و جکومت دیکتاتوری دینی را نه تنها به رسمیت میشناسند که به آن اعتماد میکنند و با رای خود مشروعیت ذائل شده انرا ترمیم میکنند .همچنین دوباره در دام سوپاپ اطمینان حکومت که قبلا با آمدن خاتمی تجربه کرده ایم میافتند.کاملا بر نتیجه کار خود آگاه باشند و بدانند که چه میکنند

  پاسخحذف
 2. آمدن هاشمی یعنی خامنه ای به این نتیجه رسیده که نظام در خطر است بیایید با نافرمانی مدنی عدم شرکت در انتصابات این راه فرار را بر او ببندیم.

  پاسخحذف
 3. آقای واحدی، وجدانا انسان بی‌ نظیری هستی‌، بسیار منطقی‌ و بر مسیر حق. امیدوارم که بر همین مسیر مستدام باشی‌.

  پاسخحذف
 4. آقای واحدی عزیز توصیه میکنم بر طبل تحریم نکوبید چون تنور انتخابات گرم شده با توجه به همزمانی شوراها بالاخره تعدادی شرکت میکنند و باعث تضعیف اپوزیسیون میشود باید هاشمی را وادار کرد موضع گیری رادیکال تری انجام دهد و او را مقابل خامنه ای قرار دهیم

  پاسخحذف
 5. جناب واحدی عزیز
  آقای هاشمی برای چه آمده است ؟ برای نجات ملت یا نجات حکومت ؟ آیا براستی خامنه ای میگذارد سر از صندوقها برون آید ؟ یا او را برای همیشه از صحنه سیاسی محو خواهد کرد ؟ اگر او بیاید سایر نم کرده های حضرت عظمی چه میشوند ؟ نمیدانم این هم یک باز جدید از طرف عظمی است یا ..........؟؟؟؟!!!!!!!!!! ولی بهتر است ملت در این انتصابات شرکت نکند
  ضمنا اگر صلاح میدانید نام سایت را بجای روز نویس بگذارید سال نویس مجتبی واحدی !!!!

  پاسخحذف
 6. جناب واحدی درست آخرین روز ثبت نام خیلی از سایت های صرافی ها بجای قیمت ارز نوشته بودند"تا اطلاع از ثبت نام آقای هاشمی از اعلام قیمت ارز معذوریم" خب خیلی ساده هست آقای هاشمی گرایش های سرمایه داری دارن که پسند بازاریان هم هست و مطمئنا بازاریها اگر ایشون انتخاب شوند مطالباتی مبنی بر این پشتیبانی خواهند داشت .شما که خودتون استاد شقایق هستین چرا دچار ربط تورم 20 سال پیش با موضوع به این سادگی شدین.بنده و خیلی های دیگه بیشتر دنبال این جواب هستیم که چگونه با رای ندادن برد خواهیم کرد و هیچ یک از حامیان تحریم به این موضوع نمی پردازند که فردای عدم رای دهی ما چه خواهد شد.بنده به این وبسایت سر زدم شاید جوابی بگیرم.

  پاسخحذف
 7. آقای مجتبی واحدی، ارتباط افت قیمت ۶۰ تومانی دلار با ثبت‌نام هاشمی رفسنجانی در انتخابات را به ارتباط «گوزن با گل شقایق» تشبیه کرده‌اند. کاری نداریم که چنته یک تحلیل‌گر تا چه میزان می‌تواند از استدلال تهی و از بغض و خشم انباشته شود که به چنین ادبیاتی روی بیاورد. اما خدمت ایشان که باید پذیرفت از چند هزار کیلومتری نمی‌توانند درک ملموسی از وضعیت بازارهای ایران داشته باشند عرض می‌کنم که اتفاقا بازار ارز و دلار ایران دقیقا به اخبار سیاسی، (از ریزترین خبرهای مذاکرات هسته‌ای تا فهرست نامزدهای ریاست‌جمهوری) به همین میزان واکنش نشان می‌دهد. کافی است در چنین روزهایی کاملا تفریحی و گذرا در چهارراه استامبول قدم بزنید و به واکنش صرافان دقت کنید که دست‌کم برای چند ساعت تا یک روز تمام خرید و فروش خود را متوقف می‌کنند و گوش به زنگ اخبار جدید می‌مانند. البته من در روزهای نوروز دقیقا همین وضعیت را در شهر کرمانشاه دیدم و از زبان فروشندگان ارز و طلا شنیدم که جزییات مذاکرات هسته‌ای را به دقت دنبال می‌کنند و اگر بتوانند قدم بعدی را حدس بزنند موفق می‌شوند تا از یک شوک کوچک سود فراوان برده و یا از یک زیان بزرگ جلوگیری کنند.

  پاسخحذف
 8. با سلام
  من احترام زیادی برای نظرات شما قایل هستم، اما به عنوان یک تحلیل گر بازار ارز خدمت شما عرض کنم که واکنش بازار ارز ایران به ثبت نام آقای رفسنجانی یک واکنش کاملا طبیعی و قابل پیش بینی بود. بازار ارز ایران به شدت تحت تاثیر اخبار مربوط به پرونده هسته ای است و علی رغم اینکه می دانیم که رهبری و سپاه حرف آخر را در این زمینه می زنند، تصور بازار بر این است که آقای رفسنجانی با توجه به پیشینه شان می توانند در حل و فصل ای پرونده مثمر ثمر باشند. لذا در آینده نیز بایستی منتظر عکس العمل های مشابه بازار ارز نسبت به اخبار انتخابات باشیم.

  پاسخحذف